Nadácia POLIS

Mariánske námestie 31 - prvé poschodie, 010 01 Žilina

Ivan „Kelly“ Köhler predstavuje fotografa Karola Kállaya

Karol Kállay získal v roku 1942 ako šestnásťročný fotografický amatér zlatú medailu na celoslovenskej výstave fotografie. Od tohto momentu prešlo úctyhodných 69 rokov človeka - fotografa - umelca neuveriteľného šarmu, tak pracovitého, že je ťažké nájsť slová obdivu. A tak Ivan Köhler radšej v hlbokom predklone skladá pred ním jeden zo svojich 140 klobúkov a pozýva vás na rozhovor s jedným z najlepších slovenských fotografov o kráse, ušľachtilosti a múdrosti, príbehoch fotografií, knihách a spomienkach, myšlienkach a situáciách, ktoré sa človeka ľudsky dotknú. Súčasťou podujatia je autogramiáda Karola Kállaya, ktorý hovorí: „vždy treba vedieť, že zadok vám drží chrbtica, a nie traky.“

Môj hrdina je tvoj nepriateľ? alebo O vzťahoch národov k vlastnej minulosti a k minulosti susedov.

Poľsko a Maďarsko sú krajiny, s ktorými má Slovensko najdlhšiu hranicu. Poliaci a Maďari v histórii viackrát stáli na spoločnej strane barikády. Podporovali sa a prejavovali si solidaritu. Akú úlohu má v ich vzťahu Slovensko? Je mostom, ktorý ich spája, alebo priepasťou, ktorá ich oddeľuje? V rámci podujatia historik Istvan Kollai predstaví slovenske vydanie knihy Neznámy sused o spoločných kapitolách maďarsko-slovenskej minulosti.

Lampa so Štefanom Hríbom – O otvorenej justícii

Slovenská justícia očami odborníkov.Hostia žilinskej Lampy: ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, predseda Krajského súdu v Žiline Róbert Urban, právnik a bývalý prokurátor Roman Kvasnica. Moderuje Štefan Hríb.

Písanie rukou bude v 22. storočí umením rovnako ako je dnes kaligrafia

Šiesta veľká exhibičná debata žilinských študentov pod vedením Janky Mládenkovej.

O tom, ako sa brániť manipulácii, zlu a násiliu

Dialógy o tom, aké správanie je typické pre manipulátorov a ako rozoznať manipulačné techniky vo vzťahoch, v rodine, práci, obchode, reklame, médiách i v politike. Rozprávanie aj o násilí, agresívnom správaní a o spôsoboch obrany proti násilníkom.

Odkrývanie slov a obrazov s Markom Orkom Váchom a Petrom Žaloudkom (2. časť)

Rozhovor dvoch teológov a spisovateľov. Marek je pedagóg, duchovný pre študentov, prednosta Ústavu etiky na 3. lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, Peter – kňaz bez úradu a pastorálny asistent pre ľudí postihnutých rakovinou vo Viedni. Na minuloročnom Žilinskom literárnom festivale začali rozhovor o tichu Antarktídy a sile prírody, nádeji a eutanázii, o tajomstve lásky a zmysle životného putovania. Pozývame vás na pokračovanie nedopovedaného, ale aj na rozprávanie o tom, čo nás presahuje, o etike, ekológii, hodnotách, poznaní, pokore a zmysle ľudskosti. Súčasťou programu je autogramiáda oboch hostí.

O depresii, syndróme vyhorenia a o tom, čo treba robiť, keď sa nám vybijú baterky

Rozprávanie o únave, strate nadšenia a stave, keď duša praskne a vyfučí. Príbehy a skúsenosti z liečby psychicky vyčerpaných duchovných, ale i učiteľov, manažérov, lekárov, sociálnych pracovníkov či predstaviteľov ďalších povolaní.